Güvenli Alışverişin İpuçları

Değerli kullanıcımız,

Sitemizde verilen ilanlardan satın alma veya kiralama yaparken olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki konularda dikkatli olun: 

  1. En güvenli alış veriş yöntemi alıcının satışa konu olan ürünü yerinde görmesi ve sonrasında ödeme yaparak ürünün teslim alınmasıdır. Bunun için satın almak istediğiniz ürünün satıcısıyla randevulaşarak ürünü yerinde görmeniz, internet üzerinden bu şekilde yapılan alışverişlerin en sağlıklı şeklidir. Böylelikle ürünün beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını, ilanda ürünle ilgili verilen bilgilerin-fotoğrafların vs. gerçek olup olmadığını satın almadan önce görebilirsiniz.
  2. Satıcıyla yüz yüze görüşmeden kesinlikle para göndermeyin. Satın almayı veya kiralamayı düşündüğünüz evi-aracı-ürünü görmeden kapora için dahi olsa para gönderilmesi taleplerini kabul etmeyin. 
  3. Alacağınız veya kiralayacağınız konutu görmenizin ardından ön ödeme gerçekleştirmeniz halinde, yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren banka dekontu veya imzalı bir belgenin olmasına özen gösterin.
  4. İlgilendiğiniz araçla ilgili satıcıdan detaylı bilgi alarak, araç plaka numarası ile araç üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti (hacizli, rehinli vs.) olup olmadığını araştırın. Alacağınız aracın tescil belgesinde bulunan motor ve şasi numarası ile araç üzerindeki motor ve şasi numarasının aynı olmasına dikkat edin. Mümkünse aracın servis kayıtlarını kontrol edin.
  5. Aynı şekilde ürün alırken, ürün teslimi ile aynı anda ödeme yapmaya özen gösterin.
  6. Kişisel bilgilerinizi (TC kimlik numarası, kredi kartı bilgileri vb.) kimse ile paylaşmayın.
  7. Herhangi bir ödeme / ön ödeme veya kapora ödemesi yaptığınız halde aracı / ürünü teslim alamamanız halinde, www.kimalirsa.com internet sitesinin hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.